vineri, 3 august 2018

DE AIA N-ARE URSUL, COADĂ, ȘI MAIMUȚA,...PĂR LA NAS! MUSTĂCIOASA NAIBII!

    Eram curios, ca o puștoică de 10 ani, să văd ce n-a văzut Parisul - urmarea la APĂ, PAIE ȘI BĂTAIE!...” Oricum, cunoștințele mele în materie de democrație fiind mai mici decât cele sexuale, ale puștoaicei în cauză, am așteptat mult și bine! Prea mult și deloc bine! Să-i mulțumim, din nou, iubitului meu prieten, Traian Băsescu, care a făcut posibilă întoarcerea la patriarhat, matriarhat sau la alt HAT! Datorită lui și grație curentului internațional de călcat în picioare așa - zisa democrație, pe care călărea, căzăcește, lupul de mare, fără să intre la apă, iată - ne astăzi ajunși la capitolul SE POATE! TOTUL E POSIBIL! Adică MĂ DOARE-N ȘURUBEL DE VOI!
            A fost odată ca altădată, că de n-ar fi fost, aș rămâne prost, când nu mi-era frică să spun ce gândesc! M-a mâncat sub limba clanței, să mă dau pe politică, și primul lucru pe care l-am învățat e că trebuie să-ți ții gura și să nu te mânânce fundul! Așa că am tăcut, și bine am...tăcut! Am învățat că, dacă deschizi gura în post, mânânci zeamă de cucută. Am renunțat la a mai spune prostii în public, și să nu le cred nici eu! Și am legat politica de-un gard de sârmă!
            Numai că, după puțintică întâlnire cu tanti Moartea, am descoperit că o fi ea, tăcerea, de aur, dar nu-i Roșia Montană! Tăcerea mea, pliată pe tăcerile altora, ne-a făcut copiii tăcuți, blocați în subsolul dezamăgirii! Și ne-au învinuit pe noi, că suntem tăcuți când nu trebuie. Muți, ca macroul congelat! Așa am ajuns să nu-mi mai placă tăcerea, rezultatul e același, de taci sau dai din clanță!
            De când nu mă mai cenzurez foarte strict (îmi mai înghit, uneori, limba!), mă simt mai bine! Dar nu se schimbă ceva, pesemne că această cale nu-i cea mai potrivită. Aici voiam să ajung – vorba lungă, sărăcia omului, spuneau bătrânii!  Și de aia n-are ursul, coadă...! Dar de ce ar avea, ar câștiga ceva?
            Gropile sunt la locul lor! Nu că ar fi trebuit să plece cineva urechea, la zumzăitul meu, minuscul fir de nisip întro clepsidră, dar se pare că o să-mi ies din pepeni, doar e sezonul lor! Că îi doare la bascon pe cei responsabili cu datul în gropi! Ba am început să bănuiesc că s-au înmulțit groparii, numai că nu-s pe invers proporțional cu adâncimea găurii primordiale! Știți voi care! Și am început lor, gândindu-mă că acesta e motivul din cauza căruia nu dăm înainte - insolența!
        Românul nu era așa, a devenit mai târziu insolent, tupeist și săritor peste cal! Nu aștepta decâ un  îndemn și o încurajare! Dar e exagerat să spunem că TOȚI românii sunt insolenți, până la absurd! Să nu spunem, însă, hop! n-am ajuns pe malul celălalt!
            Deci, asta era – câinii latră, ursul, calm, tot trece, lasă-ne în urmă rahat, cu multă apă rece! Și n-are, bietul coadă, conform poveștii cu vulpea și pescuitul la copcă! Și noi ne-am dus pe copcă, putem urla ca lupul, la lună, că cine trebuie să audă, are sfinterul înfundat și n-aude!
Așa arăta strada asta după ce au trecut vandalii, ostrogoții și (h)unii care  și-au băgat ceva în pământ!











    Așa arată, azi,  aceeași stradă, se văd  bine urmele lăsate de migratori! După cum spuneam zilele trecute, după lamă, au venit ploile! Și canalizarea tot nu funcționează!
  (Altă stradă, în prezent!) Ăsta e prezentul nostru, care seamănă cu trecutul și aduce, dintro parte, cu viitorul!  Până și mâțele au ieșit la miting, după cum se vede, numai oamenii, nu! 





     N-am vrut să vă sperii și vă spun, dar când a început bortelirea străzilor, am tăcut! Apoi, am tăcut și când trebuia să merg "răcește", cu spatele, când tipii de la SC GROAPA CU CIUDAȚI SRL, lucrau la ceva, punând indicatoare de Canci trecere sau Ocolește, boule! doar cu vreo doi metri în fața și spatele gropii, nu la intersecții sau capete de străzi, cum e normal! Ca să nu mai vorbim de blocarea străzii, în același mod, ocolirea făcându-se pe căi nebătute și necartografiate, respectiv numai gropi și șanțuri, plus indivizi cu locuință acolo! Enervat că a trebuit să ocolesc un cartier, până am ajuns unde trebuia, (drum de două minute, pe traseul obișnuit), am avut oroarea, pardon! onoarea, să stau față-n față cu Master Commander al lucrărilor stradale. Deși trebuia să se ridice pe vârfuri, ca să se uite în ochii mei, s-a uitat la mine, de sus, și mi-a spus, rece, că semnalizările sunt cum trebuie! Apoi mi-a întors spatele și s-a ușchit! Cred că s-a mirat cum de am îndrăznit să-l deranjez, nu cred că știe că sunt, și eu, un banal contribuabil, mai bun sau mai rău, căruia ar trebui să-i dea explicații, că nu-i, el, Dumnezeu, să nu i se ceară socoteală! Urmarea a fost dezastruoasă, după cum știți!
            Deși ar trebui să tac, din postura mea, nu pot să nu spun - oare când cei responsabili cu ceva, vor veni și, în mod cinstit, ne vor spune adevărul despre problemele noastre? Un funcționar public nu este rupt din coapsa lui Jupiter, nici Papă! Iar un ales nu este un soi de NEW GOD, ci a ajuns acolo pentru că NOI L-AM PUS ACOLO ȘI NI S-A PĂRUT CĂ MERITĂ ÎNCREDEREA NOASTRĂ! De unde Dumnezeu! aroganța asta, că ei sunt  mai presus decât orice pîrlit? Și de ce sunt supărați, când nu mai sunt ce-au fost, adică aleși, când îi înjură lumea? Trebuie, totuși, precizat - acum să nu credem că putem să ne batem joc de ei, doar pentru că sunt acolo, să ne ajute să ne rezolvăm belele! Că și-aici e de muncă, fiecare crede că are sclavi - la magazin, la coafor, la oi, la capre, la Stat! Acolo unde intră, se crede jupân! Poate că din cauză că, la el, la serviciu, freacă numai WC-uri! Și chiar dacă nu freacă nimic, propaganda cu cetățeanul european îl face să se creadă Tarzan! Nu e bine, fraților din ambele tabere, din cafteala dintre noi, profită mulți jegoși! Și credem că trăim întro lume de nebuni, în loc s-o îndreptăm!
            Pe scurt - n-am făcut nimic! Sau am făcut nimic, ghem! e mai corect spus! Putem behăi cât vrem, s-a dovedit, cu acte-n regulă, că mustăcim degeaba! Gradul de nesimțire a  ajuns prea mare, cum se cocoață unul, în pom, cum nu-i mai ajungi cu prăjina, pe la nas!
            Știți unde e buba? Că nu ne folosim de toate armele pe care le avem, când apar niscaiva probleme! Cum ar fi  folosirea Internetului! Ia să vedem, cine are sânge în instalație și intră pe site-ul Primăriei, să protesteze? Alo! sper că nu v-a căzut curajul, unde nu trebuie?!? Numai să fim de acord cu ceva, nu înseamnă că am și făcut acel ceva - să îndreptăm lucrurile!


           

joi, 2 august 2018

SPORTURI EXTREME


Cei cu inima oțelită se dau în bărci, sar cu parapanta, se aruncă în hăuri, plutesc printre nori! Cei mai puțin oțeliți, cam la nivelul fier –carbon mediu, se dau tot în alte bărci,se aruncă în hău-hăuri, sau cu fața de pernă, plutesc cu capul în nori!
Cei care au mămăliga - n traistă, n-au bărci, să se dea în ele, sar, din pat, direct în baie, se aruncă în chiuvetă și le plutește limba-n gură! Ultima categorie, cea a terciului, n-au nimic în cap, nu fac bărcuțe din hârtie și nu sar deloc, se prăbușesc repede, mai ales când se prefac că meditează! Ultima categorie este cea mai câștigată, nu obosește niciodată, că nu fac efort. Celelalte o mai vâră pe mânecă,  dar nu în același ritm, nu la fel de adânc și nu în același loc.
Dacă o să privim statistica care îi etalonează pe cei de mai sus, tot ultima categorie trăiește mai mult! Nu se consumă, nu se enervează, nu interesează ce se petrece cu cei din jurul lor! Nu pun la suflet și nu-și deschid venele, când dau de necazuri, sunt niște duri! De multe ori, de aici se aleg politicienii, măscăricii și fufele.
Dacă am gândi tot timpul, ne-am tâmpi! Bine ar fi să gândim măcar cinci secunde, atunci când trebuie. Multe accidente nu s-ar mai produce, iar generațiile viitoare vor fi protejate de prostie, incapacitate mentală, egoism și bulangeală!
Mă mir câteodată de cât interes dau dovadă unii, ca să-și apere interesele! Cum e cazul de aici! Sigur nu e garaj, nu se vede ceva în sensul ăsta! Cred, mai degrabă, că e un hangar invizibil pentru planoare, având în vedere cât de sus e poarta! Nu era mai simplu să anunțe - NU FI VĂCAR! E LOCUL MEU DE PUS MAȘINA? Mai ales că bordura e amenajată pentru mașini pe porțiunea următoare! Uitați-vă cu atenție - unde-i semnul, unde-i poarta, unde e amenajat trotuarul pentru cocoțat mașini! Prea multe capete, dom'le! Și nicio idee care să le lege! Știți ce lipsește? Nici borne de beton! să le vadă toată lumea!
Am o întrebare de grupa mică - cine are dreptul să pună semne din astea, peste tot? Că dacă e la liber, pun și eu vreo două!

miercuri, 1 august 2018

CONFLICT DE INTERESE!

-Dragul mamii, gogoman,
Te-ai făcut mai prostovan!
Că, de când te-ai însurat,
Ai uitat ce-ai învățat!
Cartea! nu ți-a folosit,
Ci mai tare te-a prostit!
Nu știu ce ți-au dat, să-nveți,
Dar vezi cai verzi pe pereți!
Nu mai pleci, nicicând, urechea!
Îți auzi numai perechea!
Te-am tolocănit la cap!
Inutil! Te ia la trap,
Și te ia și la galop!
Dacă ești cu capu-n plop!
-Măiculiță, mama mea,
Nu mai fi o soacră rea,
C-o să vină ziua-n care
N-o să stai nici în picioare,
O să stai mai mult culcată
Tot cătând după o fată!
Te-a pus naiba, ca să feți
Nici o fată, doar băieți!
Care au adus, drept flori
Pentru tine, cinci nurori!
Dar nu-ți place nici o noră!
E drept, nici nu te adoră!
Nu îți fac, nicicând, pe plac,
Dar nu bleastămă! Și tac!
-Dragii mamei, nătărăi,
Voi ați fost copiii mei!
V-am crescut, v-am alintat!
Nicio palmă, nu v-am dat!
V-am certat, v-am pedepsit,
Dar eu, încă, n-am murit!
O să stau,  cât mai  trăiesc,
Cu un ochi, să vă privesc!
Ca să fiți pe drumul bun,
Nu intrați, voi, la stăpân!
Că destul v-am dus de mână-
Asta-a dragoste, nu sună?
Nu mai sunt a voastră mamă?
Nu mă mai băgați în seamă?
-Mamă! mumă ne - ai rămas
Până-n ultimul tău ceas!
Dar mai stai și potolită!
Să nu ieși nepotcovită!
Spui de slugă, la stăpân,
Și că nu e - un lucru bun?
Dar, te rog, nu mai uita
Că nu este treaba ta
Cum e treaba-n curtea mea!
Uite, am încărunțit!
Copiii, ne-au părăsit,
Ne-au scăzut puterile
Nu ne tac muierile!
Dar suntem stăpâni, cu acte
Pentru a noastre, toate, fapte!
De te bagi și ne dai canci
Sărim iute, din bocanci!
Noi te-om respecta, mămucă,
Dacă nu ne dai de furcă!


NICI ÎN CĂRUȚĂ, NICI ÎN TELEGUȚĂ! DAR MI-E TEAMĂ, MĂI DRĂGUȚĂ...!


    Prin liceu, noi, moldovenii, erau ciuca miștourilor!  Mi-e teamă că nici acum n-am scăpat! Regățenii, și alți ca ei, uitând că metropolele” lor n-ar fi existat și fără truda săracilor moldoveni, fugiți de - acasă din cauza sărăcirii aduse de politica vecinătății cu tătucul” rus! Oare să fi fost doar un zvon deplasat, că Moldova de dincoace de Prut nu merită dezvoltată, că stă sub semnul dezlipirii de țară și contopirea cu frații moldoveni, sub sceptrul fatidic al știm noi, cui?
            Ce legătură au cele două? Simplu - toată viața am suferit bălăcăreala tuturor încrezuților, care ni se credeau superiori, numai pe motiv că stăteau la etajul 7 și li se înfunda canalizarea, nu ca noi, cu buda-n fundul curții!
            Am mai povestit cum, întro astfel de situație, puilor de jmecheri le-am cerut să-mi dea exemple de personalități din orașele lor, dar care să fie native, nu importate de la moldoveni! Pe lângă faptul că nu prea știau nițică istorie locală, mai dădeau și cu buca-n perete, enumerând celebrități care nu erau de-ai lor, după cum mă așteptam. Cum să plec, eu, capul, în fața acestora, când orașul meu natal, Bârlad, a dat atâția oameni de seamă, fiind considerat un orășel mic, dar presupus a fi al doilea oraș cultural al regiunii moldave? Mi se zbârlește chelia și părul de sub braț, când văd cum propaganda ultimelor decenii, m-au transforma, pe mine, un vasluian și-un bârlădean, în violator, bețiv cu diplomă, mare puitor de țânci! Moda exagerărilor, a prezentărilor deșuchiate, a bla-bla-ului profesionist și a mediatizării crimelor și atrocităților locale, au transformat zona în subiect de batjocură, decât să zici că ești din Vaslui, mai bine mormăi în patagoneză și scuipi, în cicicungheză!  Tragedia e că tocmai frații băștinași, în căutare de bănuți cu gaură, au profitat de toate nenorocirile, să mai facă un ban - grămadă, cu riscul de a ne transforma în canibali cu proteză și profanatori de gunoaie!
           M-am decis să nu mă feresc să spun că sunt din Bârlad! Chiar dacă mulți dintre con-orășenii mei ne-au făcut de râs prin toate găurile lumii, mai ales în relațiile cu proprii lor concetățeni. Sau nu știți de cine se feresc românii plecați afară? Bineînțeles, tot de români, că-s maeștri la țepuit!
         Urbea s-a îmbogățit cu nu știu ce punct de descărnare turistică, despre care știe 1% din populație! Cât despre valorile turistice locale, putem enumera restaurantele, coaforurile, băncile și service-urile auto neautorizate. Nimic despre istoria locului, care e așa plină de evenimente, cum trebuie să fie la un oraș cu atestare istorică de peste 800 de ani!
Zilele trecute, cineva mi-a povestit o întâmplare recentă, care mi-a adus aminte de “Tache, Ianke și Cadîr” al localului Victor Ion Popa, fericitul deținător al Teatrului ce-i poartă numele! Nu-i deținătorul teatrului? Zău, dar câți știu asta? Pe la școală, n-ar trebui insistat pe tema asta, a personalităților locale?  C-or să creadă copiii, că scriitorului îi vine numele de Popa, pentru că predica la Domneasca!
Câți mai știu că Bârladul a avut una dintre cele mai mari comunități evreiești din țară? Câți știm dacă sunt cimitire evreiești în zonă și unde sunt? Unde este sinagoga ? Și, mai ales, cât a câștigat orașul  de la această comunitate, acum aproape inexistentă, în decursul secolelor? Unde se află această locație?
De curând, niște turiști din Israel au venit în oraș, să-și caute rudele decedate. Numai cu ajutorul GPS-ului, au nimerit unde nu trebuia, bine că nu i-a păpat javrele maidaneze, mari amatoare de părți suculente din import. Oare se vor mai întoarce sau le va fi frică să nu dea de Dracula de Bârlad? Cine poate să-mi spună – unde se pot găsi vederi cu puncte turistice din oraș? Înafară de ruinele fabricilor locale, de fostele blocuri în care etnicii locali și-au consumat existența, fără gropile, șanțurile și cotețele de găini, ce împânzesc orașul! Parcă suntem pe Venus, (fără munte), nu întrun oraș cu mii de personalități istorice!
Aveți idee unde se află și ce reprezintă această clădire? E tot în buricul târgului! I se spunea Tribunalul Vechi! Acum se află în Gorobeții Noi! Să vină turiștii, noi suntem pregătiți!
Cu așa grijă de istoria și cultura locului, nu-i de mirare că suntem mai cunoscuți prin violuri în grup! Noroc cu filmul românesc -”S-a furat mireasa”, unde Jojo e o fostă Miss Bârlad, care mi-a făcut părul măciucă, și nu de râs, de râs ne-au făcut pe noi, bârlădenii!
De-acum nu voi mai accepta să fiu târnosit de orice băgător de ștăngi, pentru că am și eu orgoliul meu! Și voi mai reveni pe acest subiect, până o să cad în nas, nu se merită să fim înjosiți, doar pentru că niște creiere amputate cred că, dacă   acolo unde e sărăcie, nu există și valoare!
Păcat că avem o țară frumoasă, dar nu știm s-o respectăm! Păcat că avem o istorie bogată și noi îi lăudăm pe alții! În sfârșit, păcat de orașul meu, că nu se găsesc cei care să-l așeze acolo unde îi este locul!